/
/
חשש בשכונת התמר: תכנית לבניית דיור ציבורי בשכונה תפגע במרקם חיי התושבים

חשש בשכונת התמר: תכנית לבניית דיור ציבורי בשכונה תפגע במרקם חיי התושבים

תושבי שכונת התמר מביעים לאחרונה את חששותיהם מכוונת גורמים מסחריים להסב חלק מהשטח המיועד למרכז מסחרי בשכונה למטרת דיור ציבורי – בינתיים נכשלה כוונת הקבלן להפוך את השטח כולו לדיור ציבורי - עסקנים בשכונה: "בימים הקרובים נחל בהחתמה נגד המהלך".
ו׳ באב ה׳תשע״ג
02:18

חשש בשכונת התמר מפני כוונות של יזם מקומי המתכנן בניית דירות לדיור ציבורי במרכז השכונה, מהלך העשוי לפגוע בצביון השכונה.

ראשיתו של הסיפור בפרויקט דירות גדול שנבנה לפני כשנתיים ברח’ מוצפי בגבעה ב’, כאשר במרכזו של פרויקט המגורים אמור לקום, לכאורה, מרכז מסחרי גדול בן מס’ קומות שנועד לשרת את תושבי הרחובות הסמוכים: אדמור”י ויזניץ, קדושת ציון, החוזה מלובלין ועוד. 

כידוע תכנית התב”ע בגבעה ב’ מבוססת על שטחי מסחר שכונתיים המרוכזים במבנה אחיד, וזאת בשונה מהתכנון הראשוני בגבעה א’, שם נבנו החנויות לאורך הרחוב. כאמור, לפי התכנית המקורית אמור לקום במקום מבנה גדול בן מספר קומות למטרות מסחר שנועד לשרת את תושבי השכונה, אלא שככל הנראה החליט היזם שהשכרת שטחי מסחר איננה רווחית דיה ולכן מצא היזם דרך קלה יותר להתעשר והוא הגיש תוכנית לשינוי תב”ע, כך שתחת המרכז שתוכנן כמבנה בן  מספר קומות, יוקם במקום מבנה ענק לדיור ציבורי, מוסד המנוהל ע”י חברות כמו עמידר ומיועד למשפחות קשות יום, או לחילופין, דירות להשכרה לכל המעוניין.  זאת ועוד, כאשר מדובר באזור מאוכלס בצפיפות ב”ה, מצב המחייב שטחי מסחר נאותים למען התושבים.

אלא שהשכל הישר, וגם תלונות של שכנים, הביאו את משרד השכון לא להסכים לשינוי התב”ע ולחילופין לאפשר לשכנים ליהנות משטחי מסחר כראוי. מלבד זאת גם בעיריה הבינו, את מה שכל אחד אמור להבין, שהקמת פרויקט שיכונים של דיור ציבורי עלול לפגוע קשות בצביון השכונות הגבעה ב’, וזאת לאור ניסיון העבר וד”ל.

בלית ברירה המשיך הקבלן בתכניות הראשוניות, ומבירור של כתב שערים במחלקת ההנדסה בעירייה, לא מדובר על בניית דיור ציבורי אלא על כארבע דירות ענק שייבנו מעל קומת המרכז מסחרי ומיועדים לכאורה למכירה בלבד.

ניסיון נוסף?

אלא שמתברר שטרם הוסרה הסיבה המרכזית לחששות התושבים. מבירור שנעשה ע”י מערכת שערים עולה כי תושבים ששוחחו עם היזם, וכן עם גורמים במשרד החברה, שמעו כי “הדירות  שיאושרו מיועדות לדיור ציבורי”. עם זאת יש לציין שלדברי הגורמים, האישור הסופי טרם התקבל וההליך עשוי לארוך מספר חודשים. בבדיקה נוספת שערך כתב שערים, שניסה גם הוא להתקשר למשרדי החברה, נענה גם הוא בנוסח דומה ולפיו: “הדירות מיועדות לדיור ציבורי ע”י חברת עמידר ואינן מיועדות לציבור הרחב.

התושבים חוששים

דיבורים אלה העלו את רף החששות בשכונה כאמור, ובהיערכות מהירה מנסים עסקנים מקרב התושבים להקים חזית נגד תוכנית היזם במטרה לעצור את התוכנית, שכאמור טרם זכתה לאישור סופי.  לימין עסקני השכונה ניצבים גם חברי עירייה שהבטיחו לטפל בנושא ולמנוע את המהלך הנרקם. אחד העסקנים סיפר לכתב ‘שערים’ שבין התוכניות העומדות כעת על הפרק, מתוכננת החתמת אלפי תושבי השכונה כנגד המהלך, החתמה שאיש לא יוכל לעמוד מולה בשוויון נפש.

מערכת שערים תמשיך ללוות את הפרשה ולדווח על עדכונים נוספים בפרשיה, שככל הנראה עוד נשמע עליה בתקופה הקרובה.  

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות