הצדיק אבד

נטפי דמע אחר מיטתו של כ"ק מרן אדמו"ר מסאדיגורה זצוק"ל * מאז הקמתה ליווה האדמו"ר את עירנו המעטירה ביתר עילית, ביקר בה לא מעט פעמים ואף הקים בה קהילה נכבדת – פנינת חמד המפארת את עירנו
כ״ב בטבת ה׳תשע״ג
19:19

נטפי דמע אחר מיטתו של כ”ק מרן אדמו”ר מסאדיגורה זצוק”ל * מאז הקמתה ליווה האדמו”ר את עירנו המעטירה ביתר עילית, ביקר בה לא מעט פעמים ואף הקים בה קהילה נכבדת – פנינת חמד המפארת את עירנו

אבל כבד עטף השבוע את העם היהודי בארץ ובתפוצות עם הגיעה הבשורה המרה בפטירתו של כ”ק מרן אדמו”ר מסאדיגורה זצוק”ל. בפטירתו איבדה היהדות החרדית את אחד משרידי דעה שהיו ואינם, צדיק וקדוש שמסר את נפשו וגופו למען הכלל והפרט מזה עשרות בשנים.

בתוך רבבות המתאבלים שהשתתפו בהלוויית הענק ובתוך רבבות המבכים את פטירתו בארץ ובגולה כולה, עשתה לה ביתר עילית אבל יחיד, כאשר איבדה באחת את אחת מדמויות ההוד שליוו אותה מזה עשרות שנים, מיום הקמת העיר ועד היום. 

רבנו נולד ביום ה’ אלול תרפ”ח לאביו כ”ק האדמו”ר בעל ה’כנסת מרדכי’ זצוק”ל שהיה האדמו”ר הגדול ביותר בחצרות בית רוזי’ן בתקופתו. בשנת תרצ”ט עלה עם אביו שקבע משכננו בארץ ישראל בתל אביב.

אחרי מלחמת העולם השנייה בה נעקדו על קידוש השם כמעט כל חסידיו בית סאדיגורה, עבר יחד עם אביו לגור בארצות הברית שם התגורר שנים רבות בשכונת קראון-הייטס, כאן הפיץ תורה וחסידות להמונים שבאו לדלות מים חיים מבאר החסידות. גם לאחר שאביו חזר לגור בארץ ישראל, נעתר לבקשת קהל החסידים ומעריציו הרבים והמשיך להתגורר בארה”ב, כשהמוני מבקשי תורה וחסידות שואבים הימנו תורה ויראת שמים.

בשנות הנהגה של אביו בעל הכנסת מרדכי, קנה לעצמו שם טוב כראש ישיבה בעל שיעור קומה ועמד בראש ישיבת רוזי’ן שאותה הקים ושגשג עד יומו האחרון. כאן העמיד במשך השנים אלפי תלמידים.

אחרי פטירת אביו בשנת תשל”ט כשמלכות בית רוזי’ן איבדה את מנהיגה וקברניטה, לקח את עול ההנהגה. רבנו זכה להערצה רבה ולכבוד גדול בכל מקום אליו הגיע כממשיך ממלכת בית רוזי’ן. בימיו זכה לקצור את פרי עמלו, כשחצר הקודש סאדיגורה פורחת ומשגשגת וקהילות מפוארות מתנוססות לשם ולתפארת בבני ברק, ירושלים, אשדוד, מודיעין עילית, לונדון, תל אביב וניו יורק וכמובן בעירנו המעטירה ביתר עילית. את הממלכה הנהיג רוב השנים ממקום מגוריו בתל אביב. לפני כשמונה שנים העתיק את משכנו ואת חצר הקודש לשיכון ה’ בבני ברק.

לפני כחמש עשרה שנה תקפה את האדמו”ר מחלת ‘פרקינסון’ קשה, אך עם זאת ניהל את עדתו ביד רמה, ולא נתן לגופו החלש להשפיע על ההנהגה המלכותית. חסידיו יודעים לספר, גם בשנים האחרונות כשנזקק לסיוע של הזולת, כאשר הוא נישא בין היתר על כסא גלגלים, לא הסכים בשום פנים ואופן להסתייע על ידי תלמידי חכמים…

דברי תורתו נדפסו בסדרת הספרים ‘עקבי אבירים’ שבוודאי כרכים נוספים שלה ייראו עתה אור עם פטירתו המכאיבה.

ליחס מיוחד זכתה עירנו ביתר עילית במעונו. קברניטי העיר וראשיה פקדו את מעונו לעיתים תכופות ונטלו ממנו עצה ותושייה על כל צעד ושעל. ברוב תבונה היה מסייע רבות לפיתוחה ושופע טללי ברכה לעוסקים בצורכי הפרט והכלל – העסקנים ואישי הציבור בעירנו.

ביתר עילית זכתה ללא מעט ביקורים נרגשים של האדמו”ר במבואותיה. לפני למעלה מעשור הוקמה לראשונה קהילת חסידי סאדיגורה בעירנו, כאשר בית מדרש מפואר נחנך ברחוב קנייבסקי פינת מפעל הש”ס. בית המדרש נחנך אז בראשות האדמו”ר זצוק”ל כאשר מאז הוא מהווה פינת יקרת לתורה ותפילה, ליראת שמים ולחסידות.

הרבי ביקר בעיר בעוד הזדמנויות מגוונות כמו בשני אירועי ‘הכנסת ספר תורה’ שהתקיימו בבית מדרשו ועוד. כך בשנים האחרונות היה הרבי מטריח את עצמו לקראת הימים הנוראים, לקבל את קהל עדתו בעירנו, למען לא יצטרכו המשפחות להטריח עצמם בדרכים בואכה בני ברק…

 מאז כינונה של הקהילה לפני למעלה מעשור, משגשגת הקהילה והולכת כאשר היא מונה כיום כארבעים אברכי חמד הפרושים ברחבי העיר, בשתי גבעותיה, המוכרים בעירנו כבעלי אוריין ומקרינים על הליכותיה המיוחדות של העיר.

בבית המדרש מתקיים ‘כולל ערב’ מיוחד לאברכי החסידות וגם כולל בוקר מתעתד להיפתח כאן בחודשים הקרובים. כך גם כינוסים ואסיפות מרעים רבות יודעים קירות בית המדרש, כאן מתאספים בני החצר לחזק ולהתחזק בתורת צדיקי בית רוז’ין וסאדיגורה.

מי ייתן ולא יישמע עוד שוד ושבר בגבולנו, ונזכה לראות מהרה בנחמת ציון וירושלים בתחיית המתים במהרה בימינו!

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות