/
/
הפיצוץ בחדר החשמל והעבודות לאחר כניסת השבת בהיתר מיוחד: כך הושגה שליטה על האש ברחוב דרכי איש

הפיצוץ בחדר החשמל והעבודות לאחר כניסת השבת בהיתר מיוחד: כך הושגה שליטה על האש ברחוב דרכי איש

בשעות הצהריים של יום שישי החרידו פיצוצים את רחוב דרכי איש ובנייני הרחוב שקעו בעלטה הסיבה: דליקה בביתן שמספק חשמל לתושבי הרחוב במשך שעות פעלו במקום עובדי חברת החשמל, על מנת לסדר חשמל חלופי עבור החולים המתגוררים ברחוב בשני אירועים נוספים אירעו דליקות בדרך הרמ"ז ובמרכול בגבעה ב' בחסדי שמים גלויים - באף אחד מהמקרים לא היו נפגעים ב"ה הדיווחים המלאים
ו׳ באב ה׳תש״פ
02:44

חדר החשמל עלה בלהבות

@יעקב מרגליות

אלה היו שעות של דרמה וחשש עבור תושבי רחוב דרכי אי”ש בעיר: הכל החל כאשר בשעות הצהריים המוקדמות של יום שישי האחרון זיהו מתפללי ‘שטיבלאך קארו’ ברחוב, בעשן היוצא מחדר החשמל שממוקם ממול לגינת המשחקים הצמודה לבית הכנסת. היה זה עשן שחור וסמיך שיצא מפתחי האוורור של ביתן החשמל, שהיה מלווה בקולות פיצוצים.

במקביל, הופסק זרם החשמל בכל הבניינים בעיר, והיה ברור כי מדובר בדליקה מסוכנת שנגרמה מפיצוץ בביתן החשמל. גבאי בית הכנסת ‘קארו’, ר’ שמואל פריזנד, מיהר להזמין את כוחות הכיבוי, ואלו הגיעו כעבור דקות אחדות, מלווים ברכבי הצלה רבים.

@המשטרה מאחרת

כוחות הכיבוי עמדו במקום, השגיחו לבל יתקרבו אנשים אל המקום, והורו לתושבי הבניינים הסמוכים לפנות את בתיהם במהירות. הכבאים נמנעו מלכבות את הדליקה – זאת עקב הסכנה בהתזת מים אל מקור חשמל. ל’שערים’ נודע, כי חדרי החשמל מצוידים בדרך כלל במנגנוני כיבוי יבשים אוטומטיים, וכל שנדרש הוא להיזהר לבל תתרחש ח”ו פגיעה בנפש כתוצאה מהדלקה.

על פי עדי ראייה ששוחחו עם ‘שערים’, כחצי שעה לאחר הגעת כוחות הכיבוי, ‘נזכרה’ המשטרה המקומית להגיע – כאשר הדבר הראשון שעשתה ניידת המשטרה היא כריזה לעטות מסכות, אחרת יחולקו קנסות. “המשטרה נראתה מבולבלת ולא שלטה בהתרחשויות”, מספרים עדי הראייה, “ורק כעבור דקות אחדות של בלבול והוראות סותרות – החלו השוטרים למתוח חוט פלסטיק שיחסום את הגישה לאזור הדליקה.

@היתר מיוחד

לאחר שהושגה שליטה על האש, התעורר הצורך לדאוג לאספקת החשמל עבור תושבי הרחוב, בהם אנשים חולים הנזקקים לחמצן אשר הדבר מהווה עבורם פיקוח נפש אמיתי של ממש. עקב ההערכה שהעבודה עשויה להימשך לאחר כניסת השבת – כאשר כאמור מדובר בחשש פיקוח נפש ממשי עבור חולים המתגוררים ברחוב – הוציא המרא דאתרא מורנו הגאון הגדול רבי חיים וייס הוראה בכתב ידו כדלקמן:

“ערש”ק חזון. לכל הממונים הי”ו: היות שנתברר שיש ברחוב שנפסק החשמל כמה חולים שיש בהם סכנה, הצריכים חשמל לרפואתם ולצרכם – אין למנוע מעובדי חברת החשמל לגמור העבודה ולתקן מה שצריך לכך. הכוה”ח לקיים נפש אחת מישראל”, חתימת ידו של הרב.

ואכן, במהלך השעות הסמוכות לכניסת השבת, ואף לאחר מכן, פעלו עובדי חברת החשמל לשינוע גנרטורים כדי לחדש את אספקת החשמל לבניינים שנותקו מחשמל, בפיקוחם של עסקנים בעיר שהיו מתואמים עם רבני העיר. בין העסקנים נצפו אנשי העירייה יהודה דייטש, יצחק מאיר ברים ויוסי יונה שפעלו במקום ללא לאות.

בשעות הראשונות לכניסת השבת עדיין לא חובר זרם החשמל, וחלק מהתושבים נאלצו לאכול את סעודת ליל שבת לאור נרות, כאשר אחרים הולכים אצל בני משפחה וחברים במקומות שונים בעיר.

להב אבי מזרחי מפקד משמרת הכיבוי, דיווח: “מדובר בשריפה של חדר חשמל בסביבת בנייני מגורים, כשהגענו למקום זיהינו עשן כבד היוצא מחדר החשמל, וכן פיצוצים מתוך החדר. צוותי חברת חשמל הגיעו למקום, ופעלו לניתוק מקורות הזנת החשמל לחדר על מנת שיתאפשר לבצע פעולות כיבוי”.

@שלוש שריפות

במקביל, בדרך הרמ”ז פרצה ביום שישי שריפת קוצים גדולה, אשר לאחר שעות של מאמצי כיבוי – הושגה שליטה עליה.

בכך לא תמו אירועי האש לסוף השבוע האחרון בעיר: במוצאי שבת הוזעקו כוחות החירום לשריפה שפרצה באחד המרכולים בגבעה א’ בעיר. לוחמי אש מתחנה אזורית יהודה, תיארו את שאירע: “מדובר במבנה משולב מסחר ומגורים. כאשר הגענו למקום זיהינו עשן כבד יוצא מחנות המשמשת כסופר הנמצאת במפלס הרחוב”.

הכבאים דיווחו כי “האש החלה לטפס לקומה הראשונה ובזכות תושיה ועבודה מקצועית ומהירה של לוחמי האש הצלחנו למנוע מהשריפה להגיע לבתים שמעל הסופר. פעלנו לכיבוי השריפה וכמו כן ביצענו סריקות לשלילת המצאות לכודים במקום, במקביל, נפתחה חקירה לבירור נסיבות פרוץ השריפה”.

בחסדי שמים הגלויים – באף אחד מהמקרים לא היו נפגעים בנפש. הודו לד’ כי טוב, כי לעולם חסדו.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות