/
/
ה’פַיֶער לֶעשֶׁער’ס’ (מכבי אש) של ביתר עילית: המתנדבים החרדים שמנעו בחסדי שמים אסון בליל השבת הקודמת. תיעוד דרמטי

ה’פַיֶער לֶעשֶׁער’ס’ (מכבי אש) של ביתר עילית: המתנדבים החרדים שמנעו בחסדי שמים אסון בליל השבת הקודמת. תיעוד דרמטי

עם אש בעיניים ותחושת מסירות להצלת חיים - קבוצת המתנדבים מביתר עילית השתלטה על השריפה שפרצה בליל שבת פרשת דברים במרכול 'חסד לאלפים' בגבעה ברחוב רבי יוחנן בן זכאי אחרי הדיווח הראשוני בשבוע שעבר - ל'שערים' הגיעו פרטים נוספים ודרמטיים על ההצלה באישון לילה התיאור המלא
י״ב באב ה׳תש״פ
02:25

מצילי האש של ביתר

@יעקב מרגליות

בשבועיים האחרונים פרצו שלוש שריפות ברחבי העיר אחד מהם פרץ בביתן חשמל ברחוב דרכי איש וגרם להפסקת חשמל לכל תושבי הרחוב, השני התרחש בחורש טבעי בין הגבעות א’ לב’, והשלישי אירע בליל שבת – בשריפה שכילתה את המרכול של ‘חסד לאלפים’, ברחוב רבי יוחנן בן זכאי. בחסדי שמים, באף אחד מהאירועים לא היו נפגעים ב”ה.

בעקבות הדיווח ב’שערים’ בשבוע שעבר, הגיעה אל המערכת עדות ראייה דרמטית מהאירוע במרכול בליל שבת, ועוד פרטים שלא היו ידועים בשבוע שעבר – על אודות המתנדבים המקומיים שחשו למקום בדקות הראשונות של האירוע. הדיווח פתח צוהר לכוננות חשובה וקריטית שקיימת בעיר, ומחמת חשיבות העניין, גודל הנס, וכן הלקחים החשובים שניתן להפיק מכך – אנו מביאים את העדות הזו בשורות הבאות.

ובכן, מסתבר כי לולא תושייתם של המתנדבים תושבי העיר – בדרך הטבע ייתכן שהיינו מגיעים רח”ל לאירוע הרבה יותר דרמטי ומורכב. כך עולה מתיאורו של טל דשן, רכז מתנדבי כבאות והצלה בביתר עילית. הוא מסביר את שראו עיניו: “השריפה היה מתחת לבניין מגורים, כאשר מתחת כל הבניין בוערת אש ענקית”. נקל אפוא לדמיין את גודל הסכנה שנשקפה לתושבי הבניין שמעל למרכול.

אזעקה באמצע הלילה

איך הכול התחיל?

“בליל שבת קודש פרשת דברים, בשעה 4:30 לפנות בוקר, אני שומע דפיקות חזקות בדלת וקריאות ‘הצילו שריפה'”, מתאר טל דשן בשיחה ל’שערים’. “התברר ששריפת ענק פרצה בסופר ‘חסד לאלפים’ ברחוב רבן יוחנן בן זכאי. לגודל הנס, אני גר ממש קרוב.

“קמתי מהשינה בזריזות, ורצתי החוצה במהירות עצומה. מול עיני נגלה מחזה עצוב ועוצמתי כאחד: אש אדירה עם להבות ענק אופפת את החלק הקדמי של הסופר ומאיימת לכלות את כל מה שבדרכה, כאשר מול עיניי אני רואה את בניין המגורים שמעל, שם נחים להם בשלווה מאות בני אדם, אנשים נשים וטף, שבכלל לא מודעים לדרמה שמתחוללת ממש מתחתם…

“למזלי, אני מצויד בציוד בסיסי של כיבוי אש, ועם הניסיון שצברתי – ידעתי למקד את הפעילות שלי ב”ה. פרסתי את הציוד והתחלתי בהסלנת מים לעבר האש הענקית, כאשר תוך כדי כך מצטרפים אלי לפעילות עוד שני מתנדבים – שניאור בן עגו ושמעון פייפ. יחד פעלנו בפעולת כיבוי עד להגעת הכבאיות”.

שותפים להצלת חיים

דשן מסביר, כי “עצם הגעתנו המוקדמת – מנעה התפרצות גדולה יותר. לדעת רבים מן המומחים – עצם הגעתנו מנעה בהרבה את התפרצות השריפה. שילוב הכוחות של לוחמי האש הוותיקים יחד עם המתנדבים – קיצר בחסדי שמים את פעולת הכיבוי ולמעשה הוכיח את עצמו כפעולה של הצלת נפשות ממש”.

קבוצת המתנדבים הזאת היא דבר חדש?  

“בשנת תשע”ו הוקם בביתר עילית קורס מתנדבים לכבאות והצלה. כיום פעילים בביתר כעשרה מתנדבים. המתנדבים מוקפצים באמצעות תוכנה ייעודית בטלפון הסלולרי. הם מחוברים גם ל’מוקד ביתר’ ומקבלים מידע בזמן אמת. לעיתים מצליחים המתנדבים להגיע לפני צוות הכבאיות, מפני שהם מסתובבים בתוך העיר, והם גם ניגשים יותר מבחינת תחבורה. הם מתורגלים לכבות ולסיים אירוע בזמן קצר מאוד”.

איך מתנהל הקשר עם המפקדים והכבאים בשטח?

“הקשר של המתנדבים עם המפקדים הינו הדוק ומיוחד. במיוחד עם מ”מ מפקד תחנת יהודה, ארז תמיר, הקשוב לצרכי העיר בתחום הכיבוי וגם יודע לקבל הערות מצד המתנדבים, שרואים גם את הצד של התושבים בכל אירוע”.

ב’איחוד הצלה’ וכן בקרב מתנדבי מד”א החרדים יש כללים הלכתיים ברורים על אופן הפעילות בשבת. גם אצלכם יש הוראות מיוחדות בעניין?

“בהחלט כן. כהפקת לקחים, גם לגבי הכבאים שעדיין אינם שומרים תורה ומצוות – שוחחנו עם מפקד תחנת יהודה וגם הוא הסכים איתנו לגבי הצורך לדעת לשמור את קדושת השבת לאחר סיום הפעולה של הצלת נפשות”.

יש קורסים מדי פעם למתנדבים שרוצים להצטרף?

“ישנה התעוררות בקרב התושבים לגבי התנדבות במערך הכבאות, ואנו תקווה כי בעז”ה תסתיים תקופת החירום בה אנו חיים ואז נקיים קורס מתנדבים נוסף, בתקווה שמתנדבים רבים יצטרפו למערך החשוב הזה, כ’חובת השתדלות’ שיכולה לסייע בעז”ה בהצלת חיים.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות