/
/
המשבר בשוק העיתונות:

המשבר בשוק העיתונות:

י״ב בתמוז ה׳תשפ״ב
11:13

החל מהשבוע הבא: ‘שערים’ יופיע באותה מתכונת איכותית – אך בפורמט מוקטן

כמובן שעליית המחירים המטורפת בכל ענפי המשק – לא פוסחת על ענף הדפוס, שחווה בשנה האחרונה את אחת הטלטלות המשמעותיות ביותר בעולם.

במגזין הבינלאומי ‘פאבלישרז וויקלי’, פורסם בתחילת שנת הכספים, כי המחסור בנייר והתייקרות ההפצה הם אתגרים שהתעשייה תיאלץ להתמודד אתם זמן רב. לפי הכתבה, הבעיות החלו בעת המגפה, כשמכירות הספרים המודפסים זינקו במפתיע, והגדילו את הביקוש. כתוצאה מכך, מפעלים נסגרו, וקווי ייצור הוסבו לייצור לנייר מבוקש יותר.

באחד מבתי הדפוס הגדולים אמרו לאחרונה ש”סוגי נייר מסוימים הכפילו את מחיריהם. היינו מקבלים נייר בעיקר מאירופה ועכשיו קשה מאוד לקבל חומר גלם. אנחנו מנסים לקנות בכל מקום שמוכן למכור, למשל במזרח, אבל ההובלה יקרה. וגם הרבה מהייצור בחו”ל נשאר עבור השוק המקומי. לשם המחשה, גיליון נייר לבן נטול עץ 80 גרם, שעליו מדפיסים 32 עמודי ספר קריאה רגיל, עלה עד לפני שנתיים 14 אגורות. היום הוא עולה 25 אגורות – עלייה של 78.5%. זה אומר עלות ייצור של עוד 1.5 שקלים בממוצע לעותק עבור המוציא לאור”.

העלייה בתחום הנייר משפיע ישירות על מחירי המנוי ועלויות הפרסום בעיתונים. בנוסף לזאת, עלויות השינוע המאמירות בשל הפקק בנמלי ישראל – משפיעים ישירות ומשמעותית על מחירי הנייר המובא באניות, כך שבסופו של דבר מתמודדים המדפיסים עם התייקרות של 85% במחיר הנייר העולמי, 800% בעלות השינוע, וכל יום המתנה בפקקים הימיים האינסופיים מחוץ לנמל מוסיף עוד 10,000 שקלים של קנס המוטל על כתפי הצרכנים.

כתוצאה מכך, עלותם של כלל העיתונים – גם החרדים, כמובן – עלתה בשנה האחרונה באחוזים ניכרים.

גם אנחנו, בעיתון ‘שערים’, מרגישים כמובן את העלייה במחירי הנייר, שכאמור מגיעה עד לכדי 85 אחוזים(!). כמובן, העיתון מחולק חינם וימשיך להיות כזה, כאשר גם התוכן האיכותי שאנו מייצרים בכל שבוע, לא נפגע בכי הוא זה, כאשר ‘שערים’ הוא העיתון היחיד בעיר שמייצר מדי שבוע תוכן חדשותי מעמיק ואיכותי, תוך שאנו משמשים כשופר הן לרבני העיר שליט”א, והן לתושבים שאת קולם אנו משמיעים ומגרונם אנו כותבים. זהו שירות שלנו עבור תושבי עירנו היקרים, ואנו נחושים להמשיך בכך בס”ד ביֶתֶר שאת ויתר עוז.

הבקעה שבה מתגדרים עיתונים במצב שכזה – היא בהעלאת מחירי הפרסום. בכלל העיתונים במדינה, כולל העיתונות החרדית (וגם בעלונים ופרסומים מקומיים בביתר עילית) – הודיעו בחודשים האחרונים על עלייה של עד כ-30 אחוזים במחירי הפרסום, וזאת במאמץ להתמודד עם ההוצאות.

אנו החלטנו ב’שערים’ להתמודד עם העסקים המקומיים. גם הם אינם משופעים בממון מיותר, וגם הם סופגים את מחירו של יוקר המחיה. אם היינו מעלים את המחיר – היינו פוגעים בעסקים המקומיים, דבר שמנוגד לערכים שלנו, שכן ‘שערים’ חרט על דגלו לעודד בכל דרך את העסקים המקומיים.

אי לכך, לאחר התייעצויות אינטנסיביות, החלטנו להקטין את פורמט העיתון, כאשר החל מהשבוע הבא – נמשיך להציג את אותו תוכן איכותי, הן ברמת התוכן והן ברמת עמודי הפרסום – רק שהפורמט של הגיליון יהיה קטן יותר ויופיע בגודל של 24X17.

אנו מקווים כי השינוי יתקבל בהבנה ובאהדה, ונזכה להמשיך להשמיע את קול התושבים ברמה, כשופר נאמן ואותנטי לרחשי הלב של תושבי ביתר היקרים, וחפץ השם בידינו יצלח.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות