/
/
המגדלור של שכונת התמר

בואו שעריו בתודה | אירוע מרגש ורב רושם לרגל חנוכת היכל בית הכנסת החדש והמפואר של קהילת 'דרכי תורה'

המגדלור של שכונת התמר

בראשות המרא דאתרא, חברי הבד"ץ רבני העיר ואדמו"ריה: נחנך המבנה החדש והמפואר של קהילת 'דרכי תורה' בעיר, העומדת בנשיאות הגאב"ד הגאון הגדול רבי אשר וייס, אחיו של מורנו רב העיר הגאון הגדול רבי חיים וייס >>>
ב׳ בשבט ה׳תשפ״ב
18:27
סיקור מיוחד

המלצות נוספות

יוחנן צוקרמן

ביום שני בשבוע שעבר, כ”ד בטבת, לבשה קהילת ‘דרכי תורה’ חג לרגל מעמד חנוכת בית הכנסת המפואר שנבנה מחדש בשיא השכלול וההדר, כראוי לתל-תלפיות לתורה ולתפילה, ולצידו ‘היכל התורה – קול יעקב’.

המעמד, שנערך סביב שולחנות ערוכים, בהשתתפות מורנו רב העיר הגר”ח וייס, הראב”ד הגר”צ ברוורמן וחברי הבד”צ הגאונים הגדולים רבי יצחק מועלם, רבי ישראל ברזובסקי ורבי שלמה איצקוביץ – היווה ציון דרך מרגש והיסטורי בהתפתחותה של הקהילה הוותיקה והמכובדת, שהיתה כידוע הקהילה הראשונה שנוסדה בשכונת התמר בביתר.

בית הכנסת דרכי תורה, שהוקם בנשיאות הגאב”ד הגר”א וייס ובהנהגת רב בית הכנסת הגאון רבי דוד צבי מנדלבוים – שימש במשך שנים רבות כ’שטיבלאך’ לכל תושבי השכונה, זאת בשל העובדה שבעת היווסדו עדיין לא היו בתי כנסת אחרים באזור. אלא שתשתיות המבנה לא התאימו מלכתחילה לכמות כזאת של מתפללים ולאורך זמן כה רב, וכך החל בית הכנסת ‘להתפורר’ ונדרש שיפוץ דחוף.  

בתוך זמן קצר נאסף סכום מכובד של מאות אלפי שקלים, שייתר את הצורך לאסוף תרומות מבחוץ, וזאת כהכרת הטוב לרב בית הכנסת הגרד”י מנדלבוים שמוסר נפשו על הנהגת הקהילה. את הסכום הנותר שנצרך כדי לגשת לבניה, תרם הנגיד יקר הרוח ר’ משה הבא הי”ו, בהשתדלותו של הרב יוסף בנימין וייס, רב ‘חיי נפש’ בירושלים ובנו של גאב”ד ‘דרכי תורה’. כהוקרה על התרומה הנכבדה של ר’ משה הבא, הוכרז במהלך המעמד כי שמו של בית המדרש נקרא מעתה ‘בית משה’, לכבודו ולזכותו.

קהילה מגובשת

בשעה הנקובה החל המקום מתמלא במהירות. לקול צלילי שירה וזמר החל שולחן המזרח להתמלא בגלריה נכבדה של רבנים ואדמו”רים שבאו להשתתף בשמחה הגדולה. ראשון הדוברים היה ראב”ד בית הדין הספרדי הגאון הגדול רבי יצחק מועלם שהרחיב על ענין קדושת בית המדרש. לאחריו הזמין המנחה ר’ אליעזר פרידמן את כ”ק האדמו”ר מדינוב, שעורר את הקהל בדברים נלהבים וציין שהם סלתה ושמנה של השכונה.

בהמשך נשא דברים ר’ סיני מוסקוביץ, מחשובי הקהילה, שביטא את תחושת השמחה הגדולה בזכות שנפלה בחלקה של משפחתו – לתרום את הקמת היכל התורה ‘קול יעקב’ ע”ש זקנו כ”ק האדמו”ר רבי יעקב משאץ זצ”ל, מקום נוח ומרווח שיכלול אוצר ספרים גדול בו יוכלו תושבי העיר וללמוד בהרחבת הדעת.

את המשא המרכזי נשא רב הקהילה הרה”ג דוד יצחק מנדלבוים. בתחילת דבריו הודה לבני הקהילה על התמסרותם, וביטא את התרגשותו לנוכח מסירות הנפש שגילו כאשר התגייסו הרבה מעבר ליכולתם כדי לפאר ולרומם את בית השם. בהמשך הרחיב בדברים מאלפים ויסודיים על המושג ‘קהילה’, ועל החשיבות שיש בפרט בדורנו להשתייכות לקהילה מאוחדת ומגובשת, דבר המשפיע גם על הבית ועל חינוך הילדים.

לאחר מכן נשמעו בדריכות דבריו של אורח הכבוד – גאב”ד דרכי תורה הגאון הגדול רבי אשר וייס, שתיבל את דבריו בסיום על ש”ס ירושלמי, כאשר לאחר מכן פצח הקהל בשירה וריקודים לכבוד התורה.

כבוד בית המדרש

הס הושלך בבית המדרש עת הוזמן מורנו המרא דאתרא וגאב”ד ביתר עילית הגאון הגדול רבי חיים וייס, אחיו של גאב”ד דרכי תורה, שהרחיב על מעלת בנין בית כנסת מפואר בבחינת ‘זה ק-לי ואנווהו’. הרב עורר על הצורך לשמור על קדושת בית המדרש ולהימנע משיחה בטלה, כיאה לכבוד בית השם, ובירך את אחיו גאב”ד דרכי תורה שימשיך בהפצת התורה בכל העולם כולו.

אחרון הנואמים היה ראב”ד ביתר הגאון הגדול רבי צבי ברוורמן, שהביע במילים חמות את שמחתו לרגל חנוכת בית המדרש, והכביר בדברים אודות גדלותו העצומה בתורה של מרן גאב”ד דרכי תורה שבית המדרש עומד תחת נשיאותו הרוממה. כמו כן סיפר על ידידותו העמוקה עם רב בית המדרש ודיבר בשבחו הן בהנהגת הקהילה שבראשותו והן בחלקו הרב בהנהגה התורנית בעיר בכלל, שרובה נעשית מאחורי הקלעים הרחק מאור הזרקורים.

עוד השתתפו במעמד אדמו”רי העיר – כ”ק האדמו”רים מנדבורנא ביתר, מהורנסטייפל, מראזאלע, וכן הרה”צ רבי חיים מאיר קאהן – רב קהילת תולדות אברהם יצחק, והגאונים רבי חיים פרץ גרינוולד, רבי מנחם קוריץ, רבי מרדכי הלפרין ועוד רבנים ואישים חשובים.

המעמד ננעל בסיפוק רב וברוח מרוממת מתוך תקווה להמשך שגשוגה והתפתחותה של הקהילה בסייעתא שמיא לשם ולתפארת.

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות