/
/
הונאת זיק-וורדס מאות חרדים נפגעו מהונאת פונז’י

הונאת זיק-וורדס מאות חרדים נפגעו מהונאת פונז’י

ט׳ באלול ה׳תשע״ב
02:03

הונאה שנחשפה השבוע, הותירה אלפי משקיעים שמתוכם חרדים רבים, מול שוקת שבורה.
בסוף השבוע האחרון הודיעה הרשות ניירות ערך בארה”ב ((SECעל סגירתו של האתר הבינלאומי למכירות פומביות ‘זיקלר’ שהפעיל תוכנית שותפים בשם zeek rewards.

ההודעה הגיעה לאחר שהתברר שקיים חשד להונאה בהיקף של 600 מיליון דולר. הרגולטור האמריקאי הגדיר את האתר כ’הונאת פונזי’ שפגעה ביותר ממיליון משתמשים ברחבי העולם. ההערכה היא כי ביניהם יש 50 אלף ישראלים, בהם גם אלפי חרדים הנמנים על קורבנות ההונאה.

האתר הציע תוכנית שיווק בשם ‘זיק ריוורדס’ שמאפשרת לפרסם את אתר המכירות, לשווק הצעות מחיר במכירות פומביות כדי להביא לקוחות חדשים, ולקבל נתח מהרווחים. אלפי חרדים נמשכו לתוכנית, חלקם דרך סוכנים שפעלו ברחוב החרדי ושכנעו אותם לתחום – לאחר שהסבירו להם כי מדובר בכסף קל ובטוח.

מנהל האכיפה ב־sec סטפן כהן אמר: “תוכנית זיק ריוורדס ניצלה לרעה את כוחה של הרשת ובאתר פיתו משקיעים, בכך שגרמו להם להאמין שהם מקבלים הזדמנות להרוויח מהדבר הגדול הבא. ההתחייבויות למשקיעים עלו בצורה דרסטית על הכסף שהיה לחברה בפועל. עלינו לפעול במהירות כדי להשיג את הכספים שנותרו, ולדאוג להחזר מסודר של כספי המשקיעים”.

שופט מחוזי בצפון קרוליינה הוציא אמש צו חירום להקפאת הנכסים שמחזיקים מנהלי זיק ריוורדס ב־15 חברות בארה”ב ומחוץ לה בהיקף של 225 מיליון דולר. החברה נשלטת בידי קבוצת rex ventures, בבעלותו של פול בורקס. לפי דיווח של סוכנות רויטרס, בורקס הסכים לשתף פעולה עם הנציבות ולהגיע להסדר מבלי להודות בביצוע דבר עבירה.

פ.ד. תושב ביתר מספר לשערים  “השקעתי במיזם סכום מינורי של אלפיים דולר, בשל לחץ החברתי שהיה בסביבתי  – כאשר המון חברים השקיעו וגרפו רווחים נאים של אלפי דולרים בחודש. השקעתי בחשש, תוך נטילת סיכון כי לא אראה את כספי בחזרה, כפי שאכן ארע בפועל. אני אמנם יצאתי בנזק שאני עוד יכול להתעורר אתו בבוקר” מסכם פ.ד. “אך אני מכיר מספר אברכים קשיי יום שבקושי גומרים את החודש, ומצבם לא שפר עליהם, השקיעו מכספי גמחי”ם סכומי עתק, ועתה מצבם לא מהמרנינים ביותר”

השקעתם את כספכם? מה עתה?
לטענת חנן אפרים, מומחה לדיני השקעות ברשת  ושותף במשרד אפרים קטן, היות וההליך המשפטי נגד חברת זיקרוורדס צפוי להתנהל בארה”ב, תיווצר חלון הזדמנויות לחבור לתביעת נזיקין מקומית  כנגד החברה.  “הנתבע המרכזי, פול ברוקס, הוא אזרח אמריקאי מצפון קרוליינה”, אומר עו”ד אפרים. “משום שרוב הנכסים לפירעון הם ככל הנראה בשליטה אמריקאית, ומכיוון שמרבית הקורבנות הם תושבי ארה”ב, צפויה לקום תביעה אזרחית. במובן הזה יש לקורבנות הישראלים מזל, כיוון שאם היה מדובר באתר ישראלי, הרשויות כאן היו אפקטיביות פחות. צריך לזכור שהחברה עברה על חוק ניירות הערך האמריקאי וסחרה למעשה במניות, ולכן היא מצויה גם תחת חקירת רשויות ה־SEC האמריקאיות”.

 לפיכך ממליץ אפרים לקורבנות הישראלים של אתר העוקץ להצטרף לתביעת נזיקין ייצוגית שצפויה להתגבש בארה”ב ולעשות זאת על ידי פנייה אישית למשרד עורכי הדין המקומי שיגיש את התביעה. “זה ישתלם יותר מאשר שכירה ישירה של עורך דין אמריקאי, תהליך יקר שצפוי לעלות מאות אלפי דולרים”.

גם אם המשתמש הישראלי השקיע את כספו באמצעות תוכנית שותפים (אפילאייט) אחרת, או דרך משתמש ישראלי אחר (כפי שאפשרו תנאי ההתקשרות של הלקוחות עם זיק רוורדס) מומלץ כי יצטרף לתביעה בארצות הברית. “אפיליאייט טובים יודעים להגן על עצמם ולהסיר מעצמם אחריות למוצר, ולהטיל את כולה על המוצר בארה”ב. ככל הנראה הסכום שהועבר אליהם הועבר במלואו לארה”ב, ולכן הסיכוי להוציא מהם כספים באמצעות בית משפט ישראלי אינו גבוה”.

___________________________________________________________________

כך תזהו השקעות בעייתיות

בעקבות הקריסה של חברת זיקרוורדס, ואיתו אלפי אברכים שכספם ירד לטמיון, שוחחנו עם הר”ר מרדכי הורוביץ או בכינוי ‘מוטה’ שמתגורר בביתר, ועוסק רבות בתחום ההשקעות,  כיצד נדע לזהות תסמינים של השקעות שמקורם בהונאה. ראשית מציין מוטה את מה שמסופר על האדמו”ר רבי אהרון מבעלזא זצ”ל, שאמר פעם לשומעי לקחו, שעל השקעה שמניבה מעל 20 אחוזי ריבית שנתית, אין חשש לאיסור ריבית וזאת מהסיבה הפשוטה – כי גם את הקרן לא יראו המשקיעים.
להלן מספר תסמינים שמטילים צל גדול על ההשקעה, ומחייבים פקיחת שבע עיניים.

א. כפי שצויין, השקעות עם תשואות גבוהות באופן חריג, מעל ל20 אחוז ריבית שנתית, מצביעים על משהו מסריח, שאינו פועל על פי הרגולטור הקיים, יש כאן עוקץ או פירמידה, חפשו אותם. ב. במידה וההשקעה כרוכה בגיוס סוכנים נוספים, או שאחוזי הרווח תלויים בכמות המשקיעים שיכנסו תחתכם בהשקעה, קיים סיכוי גבוה שהרווחים מושתתים על מערכת ‘פירמידה’.

ג. ההשקעה אינה כרוכה במאמץ או במעקב כלשהו, מעבר לגיוס סוכנים – שים כסף ולך לישון תחת עץ התאנה, כנראה כשתתעורר תישאר רק עם התאנים שמעליך.

ד. השקעה קטנה – פונים איליך בהצעה שתשקיע רק אלף דולר ואתה מסודר, סביר להניח שמדובר בעורבה פרח, מבין עוד אלפי ההצעות שאין להם רגליים וידיים.

ה. במידה ומי שמשכנע אותך בלהט להשקיע, לא שם את כספו בהשקעה, רק שם את מרצו בגיוסך ל’השקעה המניבה’. סביר להניח שהוא יודע מה הוא עושה, בכך שהוא אישית לא משקיע. (נ.ב. לא שחסרות השקעות בעייתיות, שבהם מי שמשכנע אותך להיכנס להשקעה שקוע עד צוואר בהשקעה)

כל מה שחדש
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות