/
/
דברי מורנו המרא דאתרא הגאון הגדול רבי חיים וייס שליט”א בעקבות סילוקו של צדיק

דברי מורנו המרא דאתרא הגאון הגדול רבי חיים וייס שליט”א בעקבות סילוקו של צדיק

כ״א באדר ב׳ ה׳תשפ״ב
15:01

לאחוז בשולי האדרת

משה יאיר וינשטוק

מעל לכל מילה שנאמרת על אודות הסתלקותו של מרן שר התורה הגאון הגדול רבי חיים קנייבסקי זצוק”ל – מרחפת השתיקה. שתיקה של ‘ויידום אהרן’.

הדממה העמוקה הבוקעת ממעמקי לבבות שבורים ומרוסקים, מביעה – יותר מכל המילים גם יחד – את תחושת היתמות הנוראה שחווה עם ישראל כולו בכל רחבי העולם. השתיקה הזו גם מעידה על אותו חלל עצום שנפער, על אותה אבידה בלתי נתפסת שקשה עד בלתי אפשרי להכילה.

והדממה הזו, השתיקה הרועמת הזו, כמו אופפת את מרא דאתרא, גאב”ד עירנו, מורנו הגאון הגדול רבי חיים וייס שליט”א שעה שאנו פונים אליו בשעה קשה זו ומבקשים לשמוע מילות הספד בעקבות סילוקו של שר התורה. “מה אומר ומה אדבר” שח באוזננו לבסוף, “הלוא למשמע אוזן דאבה נפשנו”.

אחר שתיקה ממושכת, מוסיף הגאב”ד שליט”א ואומר לנו: “כשהלב עולה על גדותיו בתחושות של אבל ואובדן, קשה למצוא את המילים. קשה לשרטט את הנתיב שלנו בחשיכה שבאה עלינו כי בא השמש בצהרים. בשעה קשה כזו – יכולים אנו לאחוז במידותיו של מרן זצוק”ל שנסתלק מעימנו. בוודאי בזמן כה קשה של הסתלקות צדיקים, שמצריך חשבון נפש. עלינו ללכת אפוא בעקבות מורשת הנצח שהותיר אחריו למעננו, ולהידבק בדרכיו”.

רב העיר שליט”א מציין, כי “מידת ההתמדה של מרן הגר”ח הייתה לנס ופלא. השקידה שלו בתורה הייתה מעל למה ששכל אנוש מסוגל ויכול להבין. אם מבקשים אנו לאחוז במשהו מן המשהו מדרכיו, לדבוק ולו במעט במורשתו – ניקח על עצמנו להגות בתורה ולהוסיף נדבכים של שקידה והתמדה בתורה. שכל אחד יקפיד על לימוד בלי הפסקה, שלא להפסיק ממשנתו.

“דבר נוסף שעלינו לקבל על עצמנו, ובזה ננסה לנגוע בשולי אדרתו – היא הוספת גדרים וסייגים בהנהגות הקדושה, בוודאי בדור כזה שרבים בו הניסיונות. מרן הגר”ח היה מקיף עצמו בגדרים ובסייגים בענייני קדושה, והזהירות הבלתי מתפשרת מכל בדל חשש ליוותה אותו לאורך כל שנותיו עלי אדמות.

“אם נקבל על עצמנו לאחוז בשתי מידות אלו, ובכך להידבק במשהו ממידותיו הנאדרות בקודש, ודאי יהיה זה לתועלת עצומה עבורנו בשעה קשה זו, ולצרי ומרפא לנפשות הדואבות”, מסיים מורנו רב העיר שליט”א את דבריו המדודים.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות