/
/
ביתר עילית סוערת: עשרות אברכים בעיר שהשקיעו, הפסידו סכומי ענק

ביתר עילית סוערת: עשרות אברכים בעיר שהשקיעו, הפסידו סכומי ענק

אברך ירושלמי שנעלם כשהוא משאיר אחריו חובות של מיליוני הפיל עמו עשרות אברכים מביתר שהשקיעו בחברה באמצעות מתווך תושב ביתר. הסיפור הכואב הותיר עשרות משפחות מהעיר ללא פת לחם. עסקנים בעיר נחלצים לעזרת המשפחות. בד"צ ביתר עומד להוציא מכתב גלוי לציבור המזהיר מפני השקעות סרק
ח׳ בסיון ה׳תשע״ג
19:25

אברך ירושלמי שנעלם כשהוא משאיר אחריו חובות של מיליוני הפיל עמו עשרות אברכים מביתר שהשקיעו בחברה באמצעות מתווך תושב ביתר. הסיפור הכואב הותיר עשרות משפחות מהעיר ללא פת לחם. עסקנים בעיר נחלצים לעזרת המשפחות. בד”צ ביתר עומד להוציא מכתב גלוי לציבור המזהיר מפני השקעות סרק

כאילו לא די בפרשיות דומות בעבר, השבוע שוב ארע בעיר ביתר מקרה כאוב של השקעה על קרן הצבי, לאחר שעשרות אברכים נפלו בפח כשהשקיעו את מירב כספם והונם בתקווה שהם יראו פירות מידיים ויעשו “כסף קל” וללא מאמץ. השתלשלות הפרשה ממידע שהגיע לשערים וטעון בדיקה, עולה כי השתלשלות הפרשה החלה במעשה קודם כאשר לפני מספר חודשים פשט את הרגל בעל עסק ירושלמי מוכר להמרת מט”ח (ציינג’) כשהוא  מותיר אחריו חובות שנאמדים בעשרות מיליוני שקלים, במסגרת פרשת עוקץ. לדברי המשקיעים, “עד היום אין עם מי לדבר ועד כה לא הוחזרו הכספים.  נגד בעל הציינג’ נפתח תיק בהוצאה לפועל, ובמקביל גם הוגשה תביעה בבד”ץ “העדה החרדית”. 

אלא שמה שלא היה ידוע לרבים, היא העובדה כי אותו בעל ציינג’ היה אחד משני שותפים בחברת הפקות גדולה ומוכרת במגזר החרדי. ואילו השותף השני והמרכזי, הידוע גם כמשקיע בעסקי הנדל”ן, נאלץ להתמודד עם השלכות ההשקעה הכושלת מעשה ידי שותפו, מה שהביא להשתלשלות הפרשה הנוכחית שבמהלכה בעל חנות צ’יינג’ מביתר, אדם המוכר בציבור כישר והגון שזכה לאמונם של עשרות אברכים תושבי העיר שהפקידו אצלו סכומים גדולים, השקיע במשך תקופה ארוכה סכומי כסף גדולים אצל בעל חברת הפקות, חברה שהייתה מבוססת ורבים חזו לה עתיד מזהיר. אלא לאחרונה התברר כי החבל סביב צווארו הולך ומתהדק, כאשר אחד מבעלי החברה פשט את הרגל ונכסי החברה משתעבדים לנושיו הרבים שנותרו ללא מענה. בשלב זה  הבין האברך תושב ביתר כי ירדו לטמיון סכומי כסף הנאמדים בין 6 עד 9 מיליון ₪ , ככל הנראה בשל הפרשיה הקודמת. 

הנפגעים ממידע ראשוני מתברר שעשרות נפגעים מעורבים בפרשה זו, חלקם כאמור בעלי משפחות מביתר עילית, אשר הניחו אצל בעל הצ’יינג’ סכומי כסף גדולים מתוך הבנה שניתן לסמוך עליו ומבלי שידעו היכן מושקעים הכספים. כך לדוגמא, אברך, אב לילדים ותושב העיר, שלקח משכנתא בסך 600 אלף ₪  מהבנק עבור השקעה – נותר כעת ללא פרוטה. 

אברך אחר שהשקיע 160 אלף דולר אצל בעלי חברות ההפקה לפני מספר חודשים, מספר: “הייתי מלווה לו כספים בתור אחד שפעיל בגמ”חים. בחורף שעבר נתתי להם הלוואה כספית גבוהה. מספר ימים לפני ל”ג בעומר חברו הראה לי מסמכים שהוא מושקע בחברת ההפקות, ומאז ועד היום לא קיבלתי שקל בחזרה כאשר חברת ההפקות רשומה על שמות אחרים”. “לזכותו של בעל הציינג’ תושב ביתר ייאמר”, מסביר לנו איש תקשורת תושב ביתר, “שהוא לא לקח סיכונים עם הכסף שנטל מהאברכים אלא השקיע אותם בחברה מוסדרת כדת וכדין , אלא שמכיוון שבעלי חברת ההפקות היו מוכרים כחרדים ושומרי תומ”צ הוא סמך עליהם ולא דרש מהם אישורים ברורים וחותכים על כך שהחברה רשומה על שם המשקיעים”. מאמצי החילוץ במקביל לפרסומים על הקריסה הגדולה, שהדיה התגלגלו ותוצאותיה ניכרות בקרב משפחות רבות בביתר, החלו עסקנים בעיר לגבש מתווה להצלת המשפחות שנקלעו למצוקה ולבלימת מפולת החובות שצברו המשקיעים ונאמדים, כאמור, בסכומי עתק של מיליונים. “כל מה שנעשה, לא יספיק בכדי לכסות את החור שנוצר”, אומר לנו אחד העסקנים המטפלים בפרשה, “למרות שהציבור שלנו הוא ציבור חכם ומפוקח, עדיין מסמאת האמונה העיוורת את עיניהם של רבים וטובים הנופלים בפח ונגררים להוצאות עתק וחובות אדירים. לא פחות מצערת העובדה שאנשים נוטלים משכנתאות ומשתמשים בכסף שאין להם בכדי להשקיע במקומות מפוקפקים אלו” ,מוסיף אותו עסקן.
מקורביו של תושב העיר שפשט את הרגל מוסרים בתגובה כי “הוא יגיע להסדר עם הנושים, הוא יכול ורוצה לחזור לשגרה, וכך גם יעשה”. לאור הפרשיות האחרונות, רבני העיר לא נותרו אדישים למצב ובימים הקרובים יתפרסם מכתב גלוי מטעם הרבנים הגאונים חברי בית דין צדק ביתר שליט”א, בו יוזהר הציבור מפני השקעות נפסדות וכן יופיעו בו הנחיות כיצד לנהוג בכדי להימנע בעתיד ממקרים דומים ומצערים. 
כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות