/
/
בחיוּת, בשמחה, בגעגועים: מערכת החינוך בביתר עילית נפתחת מחדש, והתלמידים חוזרים לספסלי הלימודים

בחיוּת, בשמחה, בגעגועים: מערכת החינוך בביתר עילית נפתחת מחדש, והתלמידים חוזרים לספסלי הלימודים

אחרי חודשיים של 'חופשת קורונה', כשהילדים לא מוצאים את עצמם בשעות הארוכות בבית וההורים 'שוברים את הראש' כיצד להעביר את הימים עם הילדים עם מינימום נזקים חינוכיים - ההורים והילדים התבשרו השבוע על חזרה מלאה ללימודים במוסדות החינוך לבנים ולבנות ההנחיות: שמירה הדוקה על היגיינה, שמירת מרחק בהפסקות האוכל, ועטיית מסכות בכיתות הגבוהות כל הפרטים הנדרשים
כ״א באייר ה׳תש״פ
02:03

בחזרה לחיידר

שמעון כהן

לבשורה הזו ציפו גם ההורים וגם הילדים: אחרי חודשיים של חופשה שנכפתה על מערכת החינוך עקב החשש מהתפשטות המגפה – השבוע, אחרי שב”ה נראה שהגל חלף וההתפשטות נעצרה, מתבשרים ההורים והילדים על החזרה לספסל הלימודים. בהוראת גדולי ישראל – גם מערכת החינוך החרדית, על שלל מוסדותיה, לבנים ולבנות – חוזרת בהדרגתיות ללימודים, לשמחת ליבם של ההורים והילדים.

בכל הקשור למערכת החינוך החרדית – למעשה מדובר בהמשך הלימודים, אלא שהפעם יהיה זה במתכונת הטבעית והרגילה, במקום בחלופה הטלפונית שהונהגה בשבועות האחרונים כתחליף ביניים לשעת החירום. עתה אנו מתבשרים כי שבים הבנים לתלמודם והבנות לבית ספרן – כמובן בהתאם להנחיות ולהוראות של משרד הבריאות.

קשה להמעיט בגדולתו של היום הזה – יום החזרה ללימודים בשעה טובה. עוד תגיע העת לסכם ולהודות על הניסים הגלויים שראינו כאן בארץ הקודש בעת מגפת הקרונה, על מיעוט החולים ועל מיעוט הנפטרים בייחס לשאר העולם, ועל הניסים הגלויים על כך שברוך השם ובחסדיו המרובים של רופא כל בשר – בעירנו ביתר לא נפקד איש (כמובן לצד העצב וחשבון הנפש על כל יהודי, מכל עיר בארץ ובעולם, של”ע נספה במגפה). עלינו להמשיך כמובן להתפלל למען כלל ישראל בכל אתר ואתר, למנוע מגיפה ומחלה מעלינו, ושחס-ושלום לא יהיה גל שני לנגיף הזה, שיסור מאיתנו לנצח.

אולם חלק בלתי נפרד מתחושת השמחה וההקלה – זו העובדה שקול התורה שפסק בחודשיים האחרונים ברשות הרבים – שוֹב ישוב להישמע ברמה. הברית בין עם ישראל להקב”ה דרך תורתו הקדושה – תחזור לרשות הרבים, והשמחה היא גדולה.

ממשיכים להישמר

בימים הקרובים, מערכת החינוך בביתר עילית תחזור לפעילות מלאה, באופן הדרגתי, כאשר כל מוסד מצא את הדרכים להודיע להורים על אופן החזרה המתוכנן.

למען התועלת, אנו מצרפים את הנחיות משרד הבריאות לפתיחת תלמודי התורה. מיותר לציין את החשיבות להישמע להוראות ולפעול בהתאם – כי בדיני נפשות עסקינן. סכנת הנגיף עדיין קיימת, והחשש מפני התפרצותו ח”ו של גל שני – עודנו מרחף ברקע, בתקווה ובתפילה שלא תקום פעמיים צרה. יחד עם זאת, חובת הזהירות נדרשת, ואנו כיהודים שומרי תורה – אמונים על כללי ‘ונשמרתם’ יותר מכל אוכלוסיה אחרת.

מנהלי מוסדות החינוך שולחים בימים אלה לתלמידים ולהוריהם איגרת הנחיות קורונה, שמרכזת רשימת הנחיות והסברים מפורטים וברורים. לאורך התקופה הקרובה – המוסד החינוכי ישתף את ההורים בהיערכות ובהסברה לילדים.

במסגרת החזרה ללימודים – כל תלמיד יציג הצהרת בריאות בהגיעו למוסד החינוכי, החתומה על ידי הוריו. בהצהרה, שכל מוסד דאג לשלוח להורים – יש לציין שהילד עבר בדיקת חום בבוקר וחום גופו אינו גבוה, הוא אינו סובל משיעולים ולא שהה בשבועיים האחרונים בקרבתו של חולה קורונה מאומת.

תלמידים לא יורשו להיכנס למוסד החינוכי ללא הצהרת בריאות בחתימת ההורים, לגבי כל אחד מהם. כך גם לגבי דיווחי ההורים: ההורים מתבקשים לדווח, בהקדם האפשרי, אם מחמת אי עמידה בתנאי הבריאות או כל סיבה אחרת, קיימת מניעה להגעה של ילדיהם לבית הספר.

כמו כן, יש להקפיד על עטיית מסכה בשטחים הפתוחים במהלך ההפסקות. תלמידי כיתות ד’ ומעלה יחבשו מסיכות גם בשיעור עצמו. בהפסקות האוכל תהיה הקפדה על מרחק של שני מטרים בין התלמידים. ההפסקה בין השיעורים תהיה מדורגת. מוסדות החינוך יפעלו להעביר את מירב הפעילות למקומות שמאפשרים מרחק של שני מטר בין תלמיד לתלמיד.

שמים את ההיגיינה בראש

לצד זאת, יש להמשיך לשמור ביתר שאת על כללי ההיגיינה האישית במסגרת כותלי בית הספר: ​יש לוודא כי התלמידים ישטפו ידיים מיד בהיכנסם למוסד החינוכי ולהנחותם לגשת ישירות לכיתה שנקבעה להם מראש כדי למנוע התגודדות של התלמידים במסדרונות וכדומה.

על התלמידים והצוות להקפיד על שטיפת ידיים, לעיתים תכופות במהלך יום הלימודים, תוך הקפדה יתרה לאחר שימוש  בשירותים, ולפני החזרה למרחב הציבורי.

על התלמידים לאכול רק בכיתת הלימוד הקבועה, כל אחד ליד שולחנו, תוך הנחת מפית על השולחן. אם לא מדובר במפית חד פעמית הנזרקת בתום הארוחה אלא במפית רב פעמית, יש להקפיד לכבס את המפית בכל יום או להביא מפית נקייה בכל יום.

בזמן הארוחה והפסקת האוכל יש להקפיד על מרחק של שני מטר בין תלמיד לתלמיד. בסיום הארוחה על כל תלמיד לנקות את שולחנו. יש לזרוק את שאריות המזון בפחי האשפה. אין להסתובב עם אוכל מחוץ לכיתת הלימוד. אין להעביר ציוד אישי או אחר מתלמיד לתלמיד.

מסכה לכל ילד

כמו כן, פורסמו הוראות והנחיות לגני הילדים, שחזרו אף הם לפעילות:

מוצע לגננות לקיים להורים, כולם יחד או בקבוצות, תדריך, לפרט ולהסביר על אופן ההתנהלות החדשה. מומלץ שהתלמידים יקפידו על כללי שמירת מרחק פיזי ועל כללי היגיינה ועל התנהגות מונעת בטוחה, בהתאם להנחיות משרד הבריאות בזמנם הפנוי ובפעילויות אחר הצהריים.

על הגננת להגדיר מראש ערכות משחקים המותאמות בנפרד לכל קבוצה. השימוש במשחקים יהיה לקבוצה המוגדרת בלבד.

לגבי עטיית מסכת פה ואף – תלמידי הגנים והכיתות הנמוכות אינם נדרשים לכך. בגן הילדים: בשעת פעילות עם הילדים בתוך מבנה הגן אין צורך במסיכה לצוות הגן. בשעת פעילות בחצר יש צורך במסיכה לצוות הגן.

לגבי כיתות גבוהות יותר: ככלל, שימוש במסכות הוא חובה מגיל 7 ומעלה. תלמידים, עובדי הוראה ואנשי מנהלה נדרשים להגיע למוסדות החינוך עם מסכת פה ואף. במתחם בית הספר: בכיתה בזמן השיעור עד כיתה ג’ – אין צורך בעטיית מסיכה, מכיתה ד’ ומעלה חלה חובת חבישת המסכה גם בזמן השיעור. מחוץ לכיתה ובזמן ההפסקה יש צורך במסיכה מכיתה ב’ ומעלה.

כניסה מבוקרת

הנהלים החדשים ייאכפו כבר בכניסה למוסדות החינוך. לפי הכללים, ​בכל בית ספר יפעלו כל שערי הכניסה, על מנת לווסת כניסה מהירה בשעות העומס של הבקרים. השערים יהיו מפוקחים באופן רציף בהתאם להנחיות האבטחה, תוך הנחיית התלמידים להזדהות בכניסתם.  

בכל שער כניסה למוסד החינוכי יוצב איש צוות, מורה תורן, במסגרת תורנות יומית שתיקבע על ידי המנהל/ת. עיקרי תפקידו: לקיים בקרה באופן שבו לא תיווצר התגודדות בפתחי הכניסה ויישמר מרחק של שני מטר בין תלמיד לתלמיד ובין עובדי הוראה בכל עת. להנחות את התלמידים להגיע לכיתות שנקבעו להם במסגרת מתווה הפעילות החינוכית.

לא רק התלמידים נדרשים להציג הצהרת בריאות: גם מנהלים, מורים ואנשי צוות – לא יורשו להיכנס למוסד החינוכי ללא הצהרת בריאות חתומה.

בתפילה שהחזרה לשגרה תהיה טובה ומוצלחת בעז”ה, וילדינו/תלמידינו ישלימו במהירות את הפערים הלימודיים שנצברו בתקופה הכפויה שאנו מאחוריה, ונזכה לראותם עולים ומתעלים במעלות התורה והיראה לאורך ימים ושנים טובות.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות