/
/
/
אריה אם ישאג | שר הפנים ויו”ר ש”ס, ר’ אריה דרעי, בראיון מיוחד ל’שערים’ לקראת הבחירות

אריה אם ישאג | שר הפנים ויו”ר ש”ס, ר’ אריה דרעי, בראיון מיוחד ל’שערים’ לקראת הבחירות

על הקשר עם ביתר: "העיר הזאת קרובה לליבי. פרויקט היער האנגלי שקידמתי אישית יוסיף לעיר אלפי מקומות תעסוקה. על הקלות בארנונה: "הייתי שר הפנים שספג הכי הרבה ביקורת בגלל שהובלתי מהלכים להנחות בארנונה, אבל אני לא מתכוון להירתע. על מחירי הטיסות לאומן: "בכנסת הבאה נפעל למהפכת מחירים בטיסות לאומן ועל חובת המערכה: "החשש הפעם הוא מוחשי מאוד. יש סיכוי שהממשלה הבאה תוקם ח"ו עם לפיד וליברמן" שר הפנים אריה דרעי בראיון לוחמני
כ״ג באלול ה׳תשע״ט
03:13

“הסקרים מדאיגים; אם הגוש האנטי דתי ינצח, זו תהיה בכיה לדורות”

שמעון מרגליות

שלום וברכה הרב דרעי. את ש”ס המקומית אנחנו מכירים. העשייה הברוכה של הסיעה בכל התחומים ידועה לכל. כעת, לפני הבחירות החוזרות, אנחנו רוצים לשאול: מה תנועת ש”ס הארצית עשתה עבור תושבי העיר ביתר עילית?

דרעי: “העיר ביתר קרובה לליבי. ביקרתי בה פעמים רבות בשנים האחרונות. רק בשבוע האחרון קיימתי מפגש עם רבני הקהילות בעיר יחד עם מ”מ ראש העיר, ר’ יהודה עוביידי, במסגרת המסע המיוחד של ‘מנחילי תורה’ ברחבי הארץ. מעבר לכך, במשך כל השנים קידמנו פרויקטים רבים לטובת העיר, גם במסגרת משרד הפריפריה וגם באמצעות משרד הפנים.

“במקביל קידמנו פרויקטים שהם בעדיפות לאומית לטובת העיר ביתר. במשך תקופה ארוכה פעלנו ללא הרף כדי שפרויקט ‘היער האנגלי’ הסמוך לביתר יאושר בממשלה. באופן אישי פעלתי בנושא, מול ראש הממשלה נתניהו ומול אגף התקציבים במשרד האוצר, עד שברוך השם הממשלה קיבלה החלטה להגדיר את אזור ‘היער האנגלי’ כבעל עדיפות לאומית לקבלת הטבות במיסוי ועוד למעסיקים.

“הפרויקט הזה יעניק בעתיד אלפי מקומות תעסוקה לתושבי העיר. זה חלק מראיה רוחבית שנועדה לסייע לכלכלת העיר, ואת המאבק הזה ניהלנו מול אגף התקציבים באוצר כדי שהעיר תזכה לסיוע תקציבי לסבסוד פיתוח אזורי תעסוקה”.

רדיפת הדת

‘מודאג מאוד מהסקרים’

ישנה תחושה של רדיפת הדת בארץ. מצרים את צעדנו בהרבה מקומות, מנסים לכפות עלינו אורח חיים שונה מזה שאנו חונכנו אליו. האם תנועת ש”ס תפעל בחקיקה שנוכל להמשיך לחיות באורח חיים יהודי על פי השולחן-ערוך?

“צריך להבין”, אומר יו”ר ש”ס, “שאנחנו במצב שבו השבוע תוכרע עתידה של המדינה. אזרחי ישראל יצטרכו לבחור בין מדינה יהודית מסורתית לבין מדינה חילונית ללא זיקה למסורת, זו פעם ראשונה שהאופי של מדינת ישראל עומד בפני החלטה גורלית”.

שר הפנים מוסיף: “אם חס וחלילה המפלגות האנטי דתיות ינצחו – זו תהיה בכיה לדורות. אני מודאג מאוד. כרגע לפי הסקרים אין לנו 61 מנדטים כדי להקים ממשלה ולכן זה נראה שהולכים להקים ממשלה עם גנץ, לפיד וליברמן.

“אני אומר מידיעה”, מוסיף דרעי, “שראש הממשלה לא רוצה ממשלה כזאת – הוא רוצה ממשלה יהודית-מסורתית. אבל אני גם יודע, שבמידה וש”ס לא תהיה חזקה, נתניהו יצטרך להקים ממשלה עם גנץ ולפיד וליברמן. אני הגנתי בהתחלה על בני גנץ, אבל בימים האחרונים – אני רואה את השלטים של כחול לבן שמבטיחים להקים ממשלה חילונית, ואני אומר לך שההיסטוריה לא תשכח לו את הקרע שהוא עושה בעם ישראל”.

תקציבי תלמודי התורה בתי הספר מתוקצבים בין 55 ל-75 אחוזים – הרבה פחות מהממ”ד. האם בקדנציה הבא ישנו סיכוי להשוות את התנאים של תלמודי התורה ובתי הספר החרדים לממ”ד?

“אנחנו פועלים כל השנים ונמשיך לפעול כדי שכל ילד חרדי יקבל את מה שמקבל כל ילד במערכת החינוך הכללית. הצלחנו ב”ה לצמצם את הפערים, אבל נמשיך לפעול בכנסת ובממשלה הבאה – אם אכן יושג הרוב הדרוש ונהיה שותפים בהקמת ממשלת הימין הבאה – כדי שהנושא הזה יוסדר”.

השקופים והעסקים:

‘ספגתי קיתונות בוז’

האם ש”ס, שחרטה על דגלה לדאוג לעני ולחלש – דואגת גם להוציא את העניים ממעגל העוני ולתת להם כלים שיוכלו לפרנס את עצמם ושלא יצטרכו כל חייהם לקבל לחם חסד?

שר הפנים דרעי: “אנחנו דואגים שלא רק מי שיוצא לעבודה כדי לפרנס את ביתו יוכל לעשות זאת בכבוד, אלא העברנו החלטת ממשלה שמחייבת להעניק אפליה מתקנת ועדיפות לחרדים שעומדים בקריטריונים, כדי שיתקבלו לעבודה בשירות הציבורי ובמשרדי הממשלה.

“עד היום, היה אחוז אפסי של חרדים במשרדי הממשלה. ב”ה, לאחרונה מתחילים לראות שינוי גם בנושא הזה. זו לא חוכמה לצעוק ש’החרדים לא עובדים’, בו בזמן שאלה שכן יוצאים לעבוד, נתקלים בחומת קשיים ולא מצליחים להתקבל למשרות בשירות הציבורי. החרדים לא אמורים להיות חוטבי העצים ושואבי המים של המשק הישראלי. הם ראויים בזכות ולא בחסד להתקבל לכל תפקיד”.

אחת הדרכים שבהן אפשר לעזור ולסייע לחלשים – היא להעניק להם את הכלים לפתיחת עסק מכניס משלהם. דא עקא, ממשלת ישראל אינה נותנת מספיק כלים או חיזוק לבעלי העסקים הקטנים. האם ש”ס תיזום או תתמוך בחוקים שיכולים להיטיב עם בעלי העסקים הקטנים והעצמאיים?

“כל נושא העסקים הקטנים והעצמאיים נידון כבר בעבר עוד בהיותי שר הכלכלה בקדנציה הקודמת. רק לפני שבועיים התבשרנו על הקלות אשראי לעסקים קטנים ובינוניים. מדובר בהחלטה משותפת של רשות שוק ההון, משרד האוצר והסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה, שקידמו מהלך שיעניק הקלות בנטילת אשראי חוץ בנקאי לעסקים קטנים ובינוניים.

“צריך לזכור, שהעסקים הקטנים והבינוניים אחראים על למעלה ממחצית מהתוצר העסקי בישראל, בזמן שעד היום הם קיבלו רק כרבע מהאשראי העסקי. וכאן באמת המקום להודות לרן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, ולד”ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון – שפעלו בנושא שמהווה בשורה של ממש. זו דוגמא לממשלה חברתית שדואגת לכלכלה ולעסקים גם אם זה לא תופס את הכותרות הראשיות”.

ישנה הצעת חוק לתת הנחה בארנונה לעסקים, ולהחיל אותו דיפרנציאלית לפי רווחיות העסק. האם ש”ס תתמוך בחוק הזה? 

“אני הייתי שר הפנים שספג הכי הרבה ביקורת בגלל שהובלתי מהלכים להנחות בארנונה, גם לאזרחים וגם לעסקים. בזמנו אפילו עשרות ראשי ערים חתמו על מכתב שפרסם יו”ר מרכז השלטון המקומי נגדי בטענה שזו ‘כלכלת בחירות’ ושהרשויות רק יפסידו מכך. אבל אני את הבטחותיי אמשיך לקיים. בכל מקום שבו ניתן להקל על פי החוק ולהעניק הנחות בארנונה ש”ס תמיד תהיה בצד של האזרח ושל בעלי העסקים”.

אומן, אומן

‘אדאג לטיסות זולות’

ביתר עילית משופעת בחסידי ברסלב. כידוע יש לחסידי ברסלב בעיות בכניסה לאוקראינה, לצד בעיה של מיסים מיוחדים שהאוקראינים מחילים דווקא על אלו הבאים לאומן. האם כשר הפנים – יש לך דרך לעזור להם ?

“כמי שהיה מספר פעמים באומן בראש השנה, אני מכיר היטב את הנושא. הייתי לפני מספר חודשים באוקראינה ונפגשתי עם שר הפנים המקומי בדיוק בשביל הנושא הזה. היה איתי גם הרה”ג שלום ארוש שליט”א, ששמח על ההסכם שחתמתי עם שר הפנים האוקראיני שיעניק הקלות בכניסת ישראלים לאוקראינה. כמובן שבכל מקרה שמתעורר, משרד הפנים מתגייס כדי לפתור כל בעיה שמתעוררת”.

משום מה, מדיניות ‘השמים הפתוחים’ אשר הוזילה את מחירי התעופה כמעט לכל היעדים – דילגה על חסידי ברסלב שנוסעים לאומן בערב ראש השנה, ולכן הם משלמים עבור כרטיס טיסה כאלף דולר בערך. האם יש דרך שבה תוכלו לעזור ולבטל את הקרטל של חברות התעופה בטיסות לאומן?

דרעי: “השלב הבא, אחרי שהסדרנו את נושא הכניסה לאוקראינה יהיה לטפל במחירים המאמירים של כרטיסי הטיסה. בכנסת הבאה נפעל על מנת שגם בשוק הטיסות לאומן תהיה תחרות שרק תיטיב עם הצרכנים”.

חובת המערכה

‘סכנה קיומית אמיתית’

לסיום: רצינו לשמוע ממך מדוע חשוב הפעם יותר מהרגיל להצביע ש”ס? ובאיזה דרך יכולים בני התורה הספרדים לעזור ולסייע למערכה?

“המערכה הפעם שונה לגמרי. לראשונה יש סכנה קיומית אמיתית. אנחנו יוצאים הפעם למערכה בשביל הכשרות, בשביל השבת, בשביל טהרת הייחוס בעם ישראל, בשביל שחלילה לא יהיו כאן שני עמים עם חלילה מדינת ישראל תכיר בגיורים ובנישואין של הרפורמים.

“כולנו יודעים שרוב העם רוצה כשרות ומסורת יהודית ולכן אנחנו צריכים להילחם את המלחמה הזו בשבילם. זו המשימה של בני התורה, בימים שנותרו עד לבחירות, לצאת ולהשפיע. כל מי שבכוחו לשכנע אנשים בערי השדה, ביישובים ובכל מקום שבו הם מגיעים, זו חובה שהיא גם זכות. ראינו את הדמעות של הכהן הגדול, מרן חכם שלום הכהן שליט”א, בכינוס האלפים שהתקיים השבוע בעיר חולון. עד כמה הוא חרד לגורל המערכה. איך אנחנו יכולים לשבת בבית בחיבוק ידיים, חייבים לפעול כי כל דקה חשובה”.

מילות סיום לקראת הימים הנוראים והשנה הבעל”ט לתושבי ביתר?

“אני מתפלל ומייחל שבעז”ה כולנו ניכתב ונחתם בספרם של צדיקים ושבראש השנה הזה לא נהיה חלילה במצב שנצטרך לזעוק בכל כוחנו להעביר ממשלת זדון מן הארץ, אם חלילה תעלה כאן ממשלת שמאל”.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות