/
/
אלפי לומדים. עשרות שיעורים. כל שעות היום. ודבקות אחת בתורה: ביתר חוגגת את סיום מסכת עירובין

אלפי לומדים. עשרות שיעורים. כל שעות היום. ודבקות אחת בתורה: ביתר חוגגת את סיום מסכת עירובין

שמחה גדולה בביתר עילית - עם סיומה של מסכת עירובין המורכבת והעמוקה, בעשרות שיעורי 'הדף היומי' הנערכים ברחבי העיר בכל שעות היום מעמדי הסיומים שולבו בהעלאת זכרו הטהור של מרא דאתרא דביתר עילית, מורנו הגאון הגדול רבי דוד צבי אורדנטליך זצוק"ל, שיום פטירתו הראשון חל בשבוע שעבר ביוזמת העירייה: חולקו אלפי גמרות 'פסחים' ללומדים, וכיבוד קל למעמדות שהתקיימו מעמד זיכרון מיוחד בהשתתפות מארי דאתרא, הגר"ח וייס והגר"י תופיק שליט"א
ז׳ בכסלו ה׳תשפ״א
15:52

הדרן עלך עירובין

@שמעון כהן

התרגשות גדולה לכבודה של תורה: בעשרות שיעורים שנערכים ברחבי העיר החל מהשעה חמש לפנות בוקר ועד לחצות הלילה – סיימו אלפים מתושבי העיר, הן אברכי כוללים והן בעלי בתים הנהנים מיגיע כפיהם ואינם מוותרים על קביעות עתים לתורה – את מאה וחמישה הדפים שבמסכת עירובין בתלמוד הבבלי.

השמחה הפעם היא מיוחדת במינה ויוצאת דופן בהיקפה, הן מחמת האתגרים והמניעות העצומים שליוו את התקופה הזו על סגריה ובידודיה, והן מחמת היותה של מסכת עירובין בין המסכתות הסבוכות והמאתגרות שבש”ס. ואף על פי כן, אלפי לומדים בעיר הוכיחו דבקות בתורה בכל מחיר ובכל מצב, והשמחה, אפוא, היא רבה ועצומה.

ביוזמת עיריית ביתר עילית, התקיימו בשבוע האחרון מאות אירועים, בהשתתפות אלפי לומדים שסיימו את מסכת עירובין. המעמדים שולבו בהעלאת זכרו הטהור של של מרא דאתרא ביתר עילית, מורנו הגאון הגדול רבי דוד צבי אורדנטליך זצוק”ל, שכיהן במשך עשרות שנים בכהונה, מאז היווסדה ועד לפטירתו לפני שנה בדיוק.

שורת מעמדים מרגשים

בשל מגבלות התקופה, ומפאת העובדה שלא היה ניתן לקיים מעמד המוני כראוי לכבודו של הרב, הוחלט בעירייה לצאת במיזם ייחודי, במסגרתו יתקיימו מאות סיומי מסכת ‘עירובין’ לזכרו של מרא דאתרא, והסיוע של העירייה למעמדי הסיום נתרם לעילוי נשמתו של מורנו הגאב”ד זצ”ל.

מאות גבאי שיעורים נרשמו בשבועות האחרונים לקריאת העירייה להצטרף למיזם. במאות בתי כנסת ובתי מדרשיות בעיר נערכו מבעוד מועד לקיים את האירועים, על פי ההנחיות, כשהעירייה דואגת לכיבוד קל באירועים, ולחלוקה של אלפי מסכתות ‘פסחים’, ללומדים שסיימו את מסכת ‘עירובין’ והחלו את לימוד המסכת הבאה על פי סדר הדף היומי.

בצהרי יום ראשון השבוע הגיעו מאות גבאים לבניין העירייה, שם קיבלו את המסכתות המפוארות, עליהן הוטבע שמו של מרא דאתרא המנוח.

המעמד המרכזי התקיים בבית הכנסת ‘בוסטון’ בעיר, בהשתתפות מארי דאתרא, הגר”י וייס והגר”י תופיק שליט”א, ראב”ד העיר מורנו הגר”צ ברוורמן, וחברי בית הדין מורינו הגר”ש איצקוביץ והגרא”ש שטיגליץ, ורב ביהכנ”ס הגרמ”ש הורביץ שליט”א.

את המעמד פתח בדבריו מרא דאתרא מורנו הגר”ח וייס שליט”א, שמונה לרב העיר כחודש לאחר פטירת מורנו הגרד”צ אורדנטליך זצוק”ל. בדבריו סיפר הגר”ח על מסירתו ופועלו הרב של הגרד”צ אורדנטליך למען תושבי העיר, בדקדוק הלכה ובענייני ההוראה שהובאו לפתחו.

בקול כואב דיבר מרא דאתרא מורנו הגר”י תופיק שליט”א, על האובדן הגדול. הגר”י שחלק את רבנות העיר הרמה יחד עם עמיתו להבחל”ח הגרד”צ אורדנטליך זצ”ל, סיפר ארוכות על דמותו הייחודית של הרב, על דאגתו לעמלי ולומדי התורה, ולביצור חומות הדת בעיר.

לאחר מכן נשאו דברים ראב”ד בית הדין הגר”צ ברוורמן, וחתנו של מרא דאתרא המנוח  הגר”י פראג שליט”א, המכהן כדיין בבית דינו של מרן הגר”נ קרליץ זצ”ל בבני ברק, אשר נשא דברים בשם המשפחה החשובה.

ישיבות על שמו

בסיומו של המעמד הודיע ראש העיר ר’ מאיר רובינשטיין כי בקרוב יתקיים מעמד הנחת אבן הפינה לקריית הישיבות בעיר, שתיקרא על שמו של מרא דאתרא – ‘תורת דוד’. מעמד הנחת אבן הפינה יתקיים בהשתתפות רבני העיר וראשי הישיבות בעיר.

“זכרו של מרא דאתרא זצוק”ל, שהקדיש את כל חייו לחזק את לומדי התורה בעירנו, ניצב מולנו תמיד. דמותו הטהורה, שהיה מכתת רגליו למען לומדי התורה ועמליה, צרובה לנצח בקרב כל תושבי עירנו. זכרו יונצח לעדי עד ב’קריית הישיבות תורת דוד’ – שתוקם בעיר ותהיה לשם ולתפארת ללומדי התורה”. רובינשטיין דיבר על חסרונו הגדול של הגרד”צ אורדנטליך, ואף הודיע כי בעתיד תונצח דמותו של הרב ב’כיכר המנורה’ בעיר, שם תוקם מנורה חדשה ומפוארת, לזכרה של המנורה הטהורה שהאירה לעיר ולדרים בה.

כל מה שחדש

אור החנוכה - מאמר הגות מהרב מנחם ישראלי

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב
15:01
חפש...
Generic filters

צ׳אט עדכונים וחדשות